Co je pojízdné lešení a které si vybrat?
23.10.2024
Lešení si nekupujete každý den, a proto je dobré při jeho výběru vědět, jak jej chcete používat. Pojízdné lešení je, jak už název napovídá, praktičtější variantou klasického lešení, které je vhodné pro hobby kutily, různé domácí práce, ale i pro profesionální použití.
Pojízdné lešení pro domácí použití má několik výhod, zejména díky své kompaktní velikosti, bezpečnému a stabilnímu povrchu. Často se používá jako praktičtější varianta žebříku při činnostech, jako například:
- malování nebo opravy fasády
- čištění oken
- drobné stavební práce doma nebo na zahradě
- výměna osvětlení
Takové pojízdné lešení se vejde do každého domu nebo bytu a lze si vybrat z několika velikostí podle požadavků na maximální rozměry a dosah lešení. Ta nejmenší mohou být velmi kompaktní a přitom nabízejí dostatečnou stabilitu s dosahem od 2,7 metru.
Z pohledu profesionálního použití nabízí šikovné lešení také několik možností. Nejčastěji ho používají profese jako stavitelé, elektrikáři, malíři a další, kteří kladou důraz na kvalitu, bezpečnost a praktičnost lešení kvůli častému přesunu mezi pracemi. Na trhu je dnes více výrobců, takže tento segment nabízí opravdu široké možnosti. Vždy však dbejte na kvalitu a recenze produktu. Základní parametry, podle kterých byste si měli vybírat pojízdné lešení, jsou materiál, maximální pracovní výška a nosnost.
HLINÍK vs. OCEL
Pojízdná lešení se vyrábějí primárně z oceli nebo hliníku. Materiál ovlivňuje jejich hmotnost a konstrukci. Obě varianty mají své výhody i nevýhody.
Ocelové lešení:
- vyšší nosnost
- kompaktní provedení
- vyšší hmotnost
Hliníkové lešení:
- menší hmotnost
- nižší nosnost
- horší stabilita u menších lešení
Při manipulaci s ocelovým nebo hliníkovým lešením hmotnost nehraje tak zásadní roli, protože obě varianty jsou pohyblivé na kolečkách. Ocelové lešení se však může zdát stabilnější, zejména u těch nejmenších typů.
MAXIMÁLNÍ NOSNOST
Nosnost lešení, uvedená v kilogramech, představuje maximální zatížení podlahy lešení – jde o kombinaci váhy osoby a jejího nářadí. U hliníkových pojízdných lešení se nosnost pohybuje nejčastěji mezi 150–220 kg, zatímco u ocelových je to 270–450 kg. Hliníková lešení se často skládají z více částí, aby dosáhla lepší stability, což ztěžuje jejich přepravu, montáž a skladování.
MAXIMÁLNÍ PRACOVNÍ VÝŠKA
Maximální pracovní výška není výška, kam člověk dosáhne při práci na lešení. Podle platné legislativy je definována jako činnost prováděná ve výšce 2 metry nad pracovní plochou. To znamená, že maximální pracovní výška je 2 metry od nejvyšší úrovně, kam lze umístit podlahu lešení. Maximální dosah u pojízdných lešení začíná na 2,7 m. Pojízdné lešení je také stohovatelné a v případě potřeby jej lze sestavit až do výšky 8 m pro interiéry nebo 12 m u variant pro exteriéry (podle STN EN 1004-1).
Na českém trhu se nejčastěji objevují hliníková pojízdná lešení, ale své zastoupení zde mají i ocelová lešení. Značka Metaltech nabízí řadu Jobsite, která se vyznačuje kompaktními ocelovými lešeními s vysokou nosností a praktickým příslušenstvím. Tyto produkty jsou ideální jak pro hobby kutily, tak i pro profesionály. Ať už si vyberete jakékoli pojízdné lešení, hlavní je, aby bylo bezpečné.
Sídlo firmy
Matwork s. r. o.
Javorová 643/8,
949 01 Nitra
IČO: 55201598
DIČ: 2121897239
IČ DPH: SK2121897239
© 2025 MATWORK s.r.o. Všechna práva vyhrazena.
© 2025 MATWORK s.r.o. Všechna práva vyhrazena.